Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ocenio je danas da bi se u preduzetničkim radnjama, malim i srednjim preduzećima, moglo zaposliti 200.000 do 300.000 radnika, ako bi im država dala šansu i smanjila namete i zahvatanja.Zapošljavanje je veoma značajno, ali hiljade radnika nećemo zaposliti kroz strane investicije, nego na način da svaki preduzetnik u svojoj zanatskoj, trgovačkoj radnji, zaposli po jednog radnika.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ocenio je danas da bi se u preduzetničkim radnjama, malim i srednjim preduzećima, moglo zaposliti 200.000 do 300.000 radnika, ako bi im država dala šansu i smanjila namete i zahvatanja.
- Zapošljavanje je veoma značajno, ali hiljade radnika nećemo zaposliti kroz strane
investicije, nego na način da svaki preduzetnik u svojoj zanatskoj, trgovačkoj radnji, zaposli po jednog radnika - izjavio je Atanacković, gostujući na jagodinskoj televiziji "Palma plus".
Atanacković je ocenio da tim preduzećima i preduzetnicima treba smanjiti zahvatanja, napominjući da "na doprinose odlazi skoro 70 odsto neke plate". Smanjenje zahvatanja, kako je rekao, povećalo bi broj preduzetnika od čega bi i budžet imao koristi.
On smatra da ne treba dozvoliti da "topli obrok", koji neki poslodavci daju zaposlenima, bude predmet oporezivanja na isti način kao plata. Komentarišući ekonomske mere za rešavanje problema javnih finansija, Atanacković je istakao da nije rešenje u smanjenju plata i penzija, ali da "moramo da pokušamo da te velike razlike u platama, koje su najčešće nezaslužene i nezaradnje, smanjimo".
- Mi godinama ukazujemo da je nedopustivo da u proseku 30 odsto budu veće plate u republičkim ustanovama i javnim preduzećima u odnosu na realnu privredu. To nigde u svetu ne postoji, a ni u Evropi kojoj težimo. Uvek su plate u realnoj privredi veće nego u javnim službama i preduzećima - rekao je Atanacković.
Atanacković je istakao da bi država morala biti efikasna u delovima gde je niko ne može zameniti, "na primer, u pravosudju i javnim prihodima".
- Efikasno pravosuđe i efikasno vođenje javnih prihoda, očekujemo da bude kao u zemljama Evrope - kazao je on i napomenuo da je "teško objasniti ljudima u svetu da se po nekoliko meseci ne isplaćuju plate, ili ne uplaćuju doprinosi".
Prema njegovim rečima, država je prema privrednicima "većinu obećanja ispunila i prvi put vidimo da jedna Vlada ide u susret privrednicima da se stvore mogućnosti da se nezaposlenost kao gorući problem reši".
Što se tiče državnih subvencija za nova radna mesta stranim investitorima, Atanacković je izrazio "principijelno neslaganje s takvom vrstoma davanja".
- Oni dobijaju povlastice kroz besplatno zemljište, građevinske dozvole, kroz niske plate zaposlenih u našoj zemlji, bescarinski izvoz u neke treće zemlje, poput Rusije - objasnio je Atanacković i ocenio da "najveći broj stranih investitora ne dolazi zbog subvencija, već zbog ovih drugih razloga".